Stypendium Niemieckiego Bundestagu na rok 2013

Uprzejmie informujemy o możliwości ubiegania się o stypendium Niemieckiego Bundestagu na rok 2013.

Stypendium trwać będzie 5 miesięcy - od 1 marca 2013 roku do 31 lipca 2013 roku.

Na początku programu stypendyści otrzymują informację o życiu akademickim w Niemczech oraz zostają zapoznani z pracami parlamentu przez administrację Bundestagu.

Główną część stypendium stanowi 15-tygodniowy staż w biurze jednego z deputowanych do Bundestagu, podczas którego stypendyści aktywnie włączeni są w pracę parlamentarną (uczestniczą w posiedzeniach komisji, frakcji i innych gremiów). Na drugą cześć stypendium składają się różne programy informacyjne, seminaria Bundestagu oraz fundacji politycznych.

Stypendyści są w trakcie programu imatrykulowani na Uniwersytecie Humboldta (semestr letni), mogą również brać udział w seminariach, wykładach na Wolnym Uniwersytecie oraz na Technicznym Uniwersytecie w Berlinie.

Warunki uczestnictwa:

• obywatelstwo polskie,
  • ukończone studia wyższe (licencjat, magister, doktor); dyplom można przesłać w terminie do 31 grudnia 2012 roku,
  • bardzo dobra znajomość języka niemieckiego,
  • wiedza z zakresu niemieckiej polityki, społeczeństwa, historii,
  • plany zawodowe związane z pracą w administracji państwowej lub inna działalność w życiu publicznym w Polsce (np. media, partie, organizacje, związki, szkoły wyższe i in.),
  • wiek: o stypendium mogą się ubiegać kandydaci, którzy nie przekroczyli wieku 30 lat w chwili rozpoczęcia stypendium , tj. 1 marca 2013 roku.

Termin przesłania dokumentów: 30 czerwca 2012 roku (data stempla pocztowego).

Szczegółowe informacje na stronie.