Cykl szkoleń, projekt: "Ponad granicami walczymy z barierami"

Stowarzyszenie MOST zaprasza wszystkich zainteresowanych związaniem swojej przyszłości zawodowej z pracą z osobami niepełnosprawnymi, do wzięcia udziału w cyklu bezpłatnych szkoleń organizowanych w ramach projektu „Ponad granicami walczymy z barierami”.

Proponowane przez organizatorów szkolenia mają na celu poszerzenie wiedzy oraz rozwinięcie kompetencji zawodowych osób rozpoczynających prace na rzecz wspierania ludzi niepełnosprawnych w ich życiu codziennym oraz rehabilitacji.

W czasie cyklu poruszana będzie następująca tematyka:

1. Polski system wsparcia osób niepełnosprawnych (rodzaje i przyczyny  niepełnosprawności, system orzecznictwa o niepełnosprawności, formy instytucjonalnego i społecznego wsparcia dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin ,osoby niepełnosprawne w systemie edukacyjnym)
  2. Dyskryminacja osób niepełnosprawnych w życiu zawodowym i społecznym (pojęcie dyskryminacji oraz jej przejawy w stosunku do osób niepełnosprawnych, prawne aspekty dyskryminacji, elementy treningu antydyskryminacyjnego)
  3. Metody wprowadzania osób niepełnosprawnych na rynek pracy (model asystenta zatrudnienia, działalność zarobkowa osób niepełnosprawnych, współpraca z biznesem-pozyskiwanie zleceń dla osób niepełnosprawnych)
  4. Propozycje zmian w polskim systemie aktywizacji społeczno-zawodowej osób niepełnosprawnych w oparciu o model  wypracowany w projekcie „Ponad granicami walczymy z barierami”.
  5. Możliwości podnoszenia kwalifikacji zawodowych do pracy z osobami niepełnosprawnymi - programy współpracy i wymian międzynarodowych, staże i praktyki zagraniczne, możliwości sfinansowania kursów i szkoleń.
  6. Praktyczne aspekty pracy z osobami niepełnosprawnymi - wybrane zagadnienia (komunikacja z osobami niepełnosprawnymi, motywacja osób niepełnosprawnych problematyka pracy rodzinami osób niepełnosprawnych, wypalenie zawodowe w pracy z osobami niepełnosprawnymi).
  7. Dobre praktyki rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych na przykładzie: Zakładu Aktywności Zawodowej w Lalikach (wizyta studyjna), PSOUU w Mikołowie, działalności Stowarzyszenia Ad Vitam Dignam, niemieckiego Gesellschaft für Soziale Dienstleistungen Essen mbH.

Więcej informacji na stronie Stowarzyszenia MOST.