Szkolenia - Wolontariat w Punktach Pomocy Ofiarom Przestępstw

Data wydarzenia:
1 Marzec, 2023 (Cały dzień) - 2 Marzec, 2023 (Cały dzień)

W pierwszych dniach marca studenci Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach biorą udział w szkoleniach z zakresu udzielania pomocy prawnej i psychologicznej osobom, które doświadczają przemocy. Szkolenia prowadzone są przez Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach w ramach "Wolontariatu w Punktach Pomocy Ofiarom Przestępstw".

CO? - szkolenia w ramach "Wolontariatu w Punktach Pomocy Ofiarom Przestępstw"
KIEDY? - 1-2 marca 2023 roku

W ubiegłym tygodniu zakończył się Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Śląscy policjanci włączyli się w tę inicjatywę i zorganizowali szkolenie z zakresu udzielania pomocy prawnej i psychologicznej osobom, które doświadczają przemocy. Odbiorcami ważnych treści byli studenci Uniwersytetu Śląskiego, którzy w przyszłości, jako wolontariusze w ramach organizowanego przez Biuro Karier UŚ „Wolontariatu w Punktach Pomocy Ofiarom Przestępstw”, będą nieść pomoc osobom pokrzywdzonym.

W tym roku Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem trwał od 20 do 26 lutego. Koordynatorem akcji jest Ministerstwo Sprawiedliwości. Celem przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi na potrzeby osób dotkniętych przestępstwem.

„Wolontariat w Puntach Pomocy Ofiarom Przestępstw” organizowany jest już od 18-stu lat. Od początku realizowany był w ramach współpracy Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach z Biurem Karier Uniwersytetu Śląskiego .

W tym roku po raz kolejny śląscy policjanci włączyli się w tę inicjatywę i zorganizowali dwudniowe szkolenie dla studentów Uniwersytetu Śląskiego w ramach „Wolontariatu w Punktach Pomocy Ofiarom Przestępstw”. Wzięło w nim udział blisko 37 osób. W pierwszym dniu szkolenia Wojewódzki Koordynator ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie przedstawił studentom aspekty prawne wspierania osób dotkniętych przestępstwem. Ponadto Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach ds. ochrony praw człowieka przypomniał, że jednym z celów Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem jest zwrócenie uwagi na prawa takich osób. Z kolei w drugim dniu policyjni psychologowie z Wydziału Psychologów KWP w Katowicach zaprezentują aspekty psychologiczne udzielania pomocy.

Przekazane treści mają przygotować młodych ludzi do udziału w wolontariacie w placówkach, instytucjach i punktach interwencji na terenie woj. śląskiego, niosących pomoc osobom pokrzywdzonym.

Twoja ocena: Nic Średnia: 5 (liczba głosów: 1)