Szkolenia Parlamentu Europejskiego dla młodych dziennikarzy

Chcesz tworzyć ciekawe materiały o Europie i wyjechać do Brukseli? Zapisz się na szkolenie i weź udział w zajęciach prowadzonych przez uznanych dziennikarzy i ekspertów od spraw europejskich.

CO? – szkolenia Parlamentu Europejskiego dla młodych dziennikarzy
APLIKACJA DO: 29 października 2023 r.

Zapraszamy osoby pracujące w mediach do udziału w II edycji Szkolenia Parlamentu Europejskiego dla młodych dziennikarzy w dniach 25-27 listopada 2023 r. w Warszawie.

Szkolenie jest organizowane na zlecenie Parlamentu Europejskiego przez Fundację Centrum im. prof. Bronisława Geremka oraz "Wyborczą".

Inicjatywa ma na celu wspieranie młodych dziennikarek i dziennikarzy w zrozumieniu roli Unii Europejskiej w kształtowaniu otaczającej nas rzeczywistości – przede wszystkim lokalnej, najbliższej nam wszystkim.

Wśród prowadzących szkolenie są uznani dziennikarze i dziennikarki, pracujący w ogólnokrajowych mediach, m.in. Justyna Dobrosz-Oracz, Miłosz Wiatrowski-Bujacz, Agata Kowalska, Łukasz Lipiński, Zosia Wanat, Bartosz Wieliński, a także eksperci do spraw europejskich oraz dezinformacji Piotr Maciej Kaczyński i Filip Szulik-Szarecki.

W ramach szkolenia uczestniczki i uczestnicy:

• wezmą udział w warsztatach tworzenia materiałów łączących ich zainteresowania z tematyką unijną;
  • zapoznają się z mechanizmami funkcjonowania poszczególnych instytucji UE oraz metodami walki z dezinformacją i fake newsami;
  • będą mogli zadać pytania dotyczące najważniejszych wyzwań dla Polski i Unii Europejskiej polskim europosłom i europosłankom w ramach zamkniętych i zorganizowanych specjalnie na okoliczność szkolenia dwóch konferencjach prasowych; oraz
  • stworzą pod okiem naszych ekspertek i ekspertów materiały dziennikarskie, na podstawie których wybrane osoby zostaną zaproszone do udziału w drugim etapie szkolenia, które odbędzie się na początku 2024 r. w Brukseli.

Udział w szkoleniu jest bezpłatny.

Organizatorzy pokrywają następujące koszty: zakwaterowanie w Warszawie, wyżywienie - w tym dwie networkingowe kolacje - oraz zwrot kosztów dojazdu z miejsca zamieszkania do miejsca szkolenia (Warszawy) i z powrotem.

Do udziału w programie mogą zgłosić się osoby, które ukończyły dowolne studia oraz mają mniej niż 3 lata doświadczenia zawodowego w mediach. Organizator zaprasza osoby tworzące artykuły, audycje radiowe i/lub telewizyjne, podcasty, analizy danych i infografiki, oraz materiały pisane i audiowizualne na platformach społecznościowych.

Dodatkowym atutem będzie zainteresowanie tematyką lokalną.

Do udziału w szkoleniu organizator zaprasza 20 wybranych w procesie rekrutacyjnym osób. Zgłoszenia będą oceniane w oparciu o następujące kryteria:

• spełnienie wymogów formalnych,
  • udokumentowane doświadczenia dziennikarskie,
  • motywacja uczestnictwa w szkoleniu oraz to, w jaki sposób kandydat/ka planuje wykorzystać zdobyte umiejętności w swojej dalszej pracy dziennikarskiej,
  • dodatkowo: zainteresowanie tematyką europejską oraz tematami lokalnymi (atutem będą publikacje związane z tymi zagadnieniami).

Termin przyjmowania dokumentów aplikacyjnych upływa 29 października 2023 r.

Szczegóły programu oraz kwestionariusz rekrutacyjny są dostępne na stronie internetowej Fundacji Geremka. Wszystkie pytania prosimy kierować na adres: lukasz.krawczynski@geremek.pl