Mars Colony Hackathon

Pokaż w kalendarzu: 
0

Ubiegły rok utorował drogę ku ekscytującym, nowym destynacjom w eksploracji przestrzeni kosmicznej – ku Marsowi. Ale jak właściwie będzie wyglądało życie na Marsie? Gdzie założymy naszą pierwszą kolonię i jak będzie ona wyglądała?  Firma Mars wraz z Polską Agencją Kosmiczną zaprasza na Mars Colony Hackathon - wyjątkowe spotkanie z ekspertami, którzy podczas sesji brainstormingowych staną się mentorami, by pomóc Ci znaleźć odpowiedzi na te pytania.  


CO? – Mars Colony Hackathon
KIEDY? – 22 kwietnia br., w godz. 16.00-19.00
GDZIE? – online


O WYDARZENIU
Sesje brainstormingowe: 

  1. Wybór miejsca na kolonię marsjańską z dr Anną Łosiak. Podczas tej sesji zdefiniujemy cechy jakie powinna mieć lokalizacja, w której da się zbudować przyszłą stałą bazę i na tej podstawie wybierzemy konkretne miejsce na Marsie. Będziemy działać w oparciu o prawdziwe zdjęcia satelitarne Marsa, mapy geologiczne Czerwonej Planety oraz wcześniejsze badania naukowe. Pracę zakończymy prezentacją. 
  2. Projektowanie architektury kosmicznej na Marsie z Leszkiem Orzechowskim. Podczas tej sesji zaznajomimy się z obecnie istniejącymi koncepcjami tworzenia architektury na Marsie oraz tworzenia habitatu, który ochroni nas przed obcymi warunkami na Czerwonej Planecie. Często wymaga to nie tylko wiedzy inżynieryjnej, ale także wiedzy o człowieku. Efektem pracy tej sesji będzie opracowanie koncepcji architektonicznej do funkcjonowania na Marsie.  
  3. Konstytucja Marsjańska dr hab. Małgorzatą Polkowską. Będzie to burza mózgów i dyskusji prawniczych, ale nie tylko. Podczas tej sesji odpowiemy sobie na następujące pytania: jaki status prawny ma Mars? Czyją jest własnością? Kto może być jego obywatelem? Co z kodeksem marsjańskim? Zastanowimy się czy istnieje rząd marsjański i jakie prawa i obowiązki mają jego mieszkańcy? Na koniec tej sesji spróbujemy stworzyć konstytucję Marsa.
  4. Marsjańskie Artfulness - kultura, sztuka i hymn Czerwonej Planety Filipem Dębowskim. Podczas tej kreatywnej sesji zastanowimy się nad kwestiami kluczowymi dla rozwoju kultury i sztuki na Marsie oraz wpływu "nowej kosmicznej kultury" na ludzkość. Jak kultura i sztuka poradzą sobie na Marsie? Co to będzie oznaczać dla "ziemskich" artystów? Czy technologia stworzy z kulturą udany mariaż? Efektem tej interaktywnej dyskusji będzie stworzenie kilku wersów hymnu Czerwonej Planety.
  5. Domestic design na Marsie. Najbliższe otoczenie człowieka, jego zwyczaje i potrzeby z dr hab. Martą Flisykowską. Czego potrzebujemy żeby przetrwać? A czego, żeby żyć? Projektowanie dla środowisk ekstremalnych wiąże się z dobrym zrozumieniem warunków i sytuacji, ale przede wszystkim ze zrozumieniem człowieka i jego potrzeb, nie tylko biologicznych. Wówczas technologia staje się sprzymierzeńcem, wyzwania prowadzą do innowacji a człowiek przestaje być jedynie zorganizowanym zbiorem komórek i tkanek. Projektowanie przez doświadczanie: warsztat będzie zawierał elementy praktyczne, teoretyczne oraz osadzenie w technologii. Podczas warsztatu każdy z uczestników zmierzy się z wybranym zagadnieniem projektowym, które zostało opracowane na podstawie doświadczeń astronautów przebywających na ISS oraz na misjach analogowych. 

DLA KOGO?
Zaproszenie skierowane jest do studentów zainteresowanych różnymi aspektami eksploracji kosmosu i tą sferą ludzkich odkryć. Nie jest wymagana żadna specjalistyczna wiedza bądź wykształcenie. Liczy się tylko chęć do współpracy z ekspertem- mentorem w grupie! 


SPOSÓB APLIKACJI
Podczas rejestracji prosimy o zadeklarowanie jednej z pięciu sesji brainstormingowych, którą uczestnik jest zainteresowany.  
Uwaga: liczba miejsc w danej sesji brainstormingowej jest ograniczona. Prosimy o zaznaczenie sesji pierwszego i drugiego wyboru w formularzu rejestracyjnym (zaznaczenie sesji pierwszego wyboru oznacza najbardziej preferowaną sesję, a zaznaczenie sesji drugiego wyboru oznacza sesję alternatywną, jeśli w pierwszej liczba miejsc byłaby wyczerpana).

Zgłoszenia przyjmowane są do 9 kwietnia 2021 r.

Aby wziąć udział w Hackathonie konieczna jest rejestracja poprzez formularz.

Twoja ocena: Nic Średnia: 5 (2 votes)
Projekt finansowany ze Środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego